Z przykrością informujemy, że od 27 grudnia do momentu oddania nowego budynku przy ul. Kłosowej, Wypożyczalnia nr 69 przy ul. Raciborskiej 20 będzie nieczynna. Powodem jest zły stan techniczny budynku. Do czasu uruchomienia nowej biblioteki najbliższa zamykanej – Wypożyczalnia Nr 58 przy ul. Wałuszewskiej 24 wydłuży godziny pracy.

Dlaczego trzeba zamknąć bibliotekę

Budynek przy ul. Raciborskiej 20, w którym znajduje się wypożyczalnia, powstał w latach 50-tych i obecnie nie spełnia standardów obiektu użyteczności publicznej. Nie jest wyposażony w instalację centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjną, a czytelnicy i pracownicy muszą korzystać z toalety znajdującej się na zewnątrz budynku. Dodatkowo stan techniczny obiektu jest zły. Nieruchomość nie jest jednak własnością samorządu, tylko prywatnych właścicieli. Z tego powodu nie ma możliwości wykonania remontu generalnego budynku ze środków publicznych. Liczyliśmy, że uda się utrzymać pracę tej placówki do czasu oddania do użytku nowej biblioteki przy ul. Kłosowej, jednak pogarszający się stan techniczny to uniemożliwił.

Jakie możliwości mają czytelnicy z Choszczówki

W ostatnich dniach pracy placówki przy ul. Raciborskiej będzie można oddać lub wypożyczyć książki dłużej:

  • w czwartek, 22 grudnia w godz. 13.00-19.00,
  • w piątek, 23 grudnia w godz. 13.00-18.00.

Wypożyczone w tej bibliotece książki będzie można zwrócić w dowolnej, wybranej przez siebie placówce na terenie dzielnicy. Dołączamy mapkę białołęckich bibliotek oraz link do informacji o ich godzinach pracy: https://www.bibliotekabialoleka.pl/godziny-otwarcia/

Ponadto najbliższa placówka – przy ul. Wałuszewskiej wydłuży godziny otwarcia. Od 2 stycznia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-19. Będzie to możliwe dzięki wsparciu załogi tej placówki pracownikami z zamykanej biblioteki.

E-zbiory dostępne bez wychodzenia z domu

Przypominamy również o wygodnej możliwości korzystania z naszych zbiorów on-line:

e-booków, e-audiobooków i e-prasy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie białołęckiej Biblioteki Publicznej:  https://bibliotekabialoleka.online/opac/index.php

 Kiedy nowa biblioteka

Dzielnica jest w trakcie rozstrzygania przetargu na budowę placówki modułowej przy ul. Kłosowej, która przejmie księgozbiór wypożyczalni z Raciborskiej. Na początku przyszłego roku planujemy podpisanie umowy z wykonawcą prac. Będzie on miał 300 dni na realizację inwestycji. Budynek powstanie w technologii modułowej z prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 670 m2. Zaplanowano dwie kondygnacje. Na parterze znajdzie się m.in. wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia czasopism, mediateka, szatnia oraz sala wielofunkcyjna z zapleczem. Piętro to strefa młodszych mieszkańców dzielnicy. Tu zostanie zlokalizowana wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży oraz sala multimedialna.

Nowoczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek czy multimediów. Będziemy tu też organizować aktywności kulturalne, zajęcia biblioteczne, spotkania z autorami, dyskusje, spotkania klubów czytelników a także zajęcia dodatkowe np. plastyczne, teatralne itp. Poza działalnością związaną z podstawową funkcją obiektu, będzie też możliwość udostępniania części budynku – sali wielofunkcyjnej i sali multimedialnej np. jako sali konferencyjnej, miejsca imprez okolicznościowych itp.

Przestrzeń obiektu będzie stwarzać także warunki do nauki lub pracy zdalnej (jako alternatywy dla pracy z domu) oraz integracji społeczności.

Udostępnij

Najważniejsze informacje

Ostatnie wiadomości

Kategorie

Najważniejsze informacje

Ostatnie wiadomości​

Kategorie

Zaloguj się