Historia biblioteki

Do 1994 roku Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy działała jako filia Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Dzielnicy Praga Północ. Po zmianach w podziale administracyjnym Warszawy dokonanych w efekcie wejścia w życie Ustawy z dn. 25.03.1994 roku o ustroju miasta stołecznego Warszawy stała się ona Biblioteką Samorządową Gminy Białołęka, podlegającą jednocześnie pod Dyrekcję Samorządowej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Dzielnicy Praga Północ – Gmina Centrum. Umowa pomiędzy Samorządem Gminy Białołęka a Dyrekcją Samorządowej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Dzielnicy Praga Północ – Gmina Centrum na kierowanie pracą bibliotek Gminy Białołęka obowiązywała do 30 września 2004 roku.
Na mocy uchwały Nr V/47/99 Rada Gminy Warszawa Białołęka z dnia 29 stycznia 1999 roku została powołana na tym terenie nowa instytucja kultury – Biblioteka Publiczna Gminy Warszawa Białołęka.

W skład Biblioteki wchodzą:
cztery oddziały:

Multicentrum,
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr IV,
Czytelnia Naukowa nr XX,
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 42,

oraz sześć filii:

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 46,
Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr LVI “Nautilus”,
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 58,
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 69,
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 88.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci Nr 124 Zielona

Na mocy Uchwały Nr XXXII/714/2004 Rady m. st. Warszawy z dnia 1 lipca 2004 roku w sprawie zmian nazw i nadania statutów bibliotekom publicznym m. st. Warszawy, dotychczasowa nazwa Biblioteka Publiczna Gminy Warszawa Białołęka została zmieniona na Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci Nr 124 Zielona

Wypożyczalnia nr 124 Dla Dorosłych i Dzieci “Zielona” usytuowana jest na przestronnych terenach Zielonej Białołęki, przy ulicy Berensona 38. Uroczyste otwarcie nastąpiło 1 czerwca 2012 r. Jest to dziesiąta placówka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy, ale pierwsza instytucja kultury we wschodniej części dzielnicy. Budynek zajmuje 243 m2 powierzchni na dwóch piętrach. Na parterze znajduje się wypożyczalnia dla dorosłych, natomiast na piętrze mieści się królestwo dzieci i młodzieży. W dniu otwarcia zbiory biblioteki liczyły 3700 tytułów książek oraz ponad 500 multimediów: filmów, książek audio oraz programów multimedialnych. Dookoła budynku jest dużo wolnej przestrzeni, część terenu to parking dla zmotoryzowanych, natomiast pozostała powierzchnia przeznaczona jest na eksperymentalne uprawy roślin.
Biblioteka “Zielona” to nie tylko nazwa, ale także wystrój wnętrz: ściany pomalowane na zielono, rysunki liści, brzozowe pnie w sali, meble z recyklingu. Wszystkie te elementy oddają ekologiczny charakter zielonego zakątka, gdzie nauka o środowisku jest bardziej naturalna. Biblioteka oferuje nie tylko możliwość wypożyczenia książek, ale także wiele innych interesujących i ciekawych rozrywek. Między innymi: zajęcia edukacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, imprezy kulturalne, integrujące społeczność lokalną. Dzieci mogą empiryczne doświadczyć kontaktu z naturą poprzez uczestnictwo w innowacyjnych projektach ekologicznych. Oferta jest skierowana do wszystkich grup wiekowych, zarówno dla tych najmłodszych, ich rodziców, jak i dla seniorów.

Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr LVI “Nautilus”

W październiku 2007 roku została uroczyście otwarta , pierwsza w dzielnicy multimedialna , a druga dla dzieci i młodzieży placówka biblioteczna przy ul. Pancera 18. Otrzymała wdzięczną nazwę “Nautilus” jako, że jej wystrój do złudzenia przypomina łódź podwodną z książki J. Verne’a.
Biblioteka proponuje, prócz tradycyjnych zbiorów książkowych i czasopiśmienniczych, bogaty wybór filmów dla dzieci i dorosłych, książki mówionej i programów komputerowych. Oferta kulturalno-edukacyjna obejmuje różnorodne zajęcia dla dzieci popularyzujące książkę i wiedzę , spotkania autorskie oraz imprezy teatralne, plastyczne i muzyczne. W 2008 r. Nautilusa odwiedziło 17 098 czytelników.

Czytelnia Naukowa nr XX

Czytelnia Naukowa nr XX, mieszcząca się wraz z Białołęckim Ośrodkiem Kultury i Zespołem Szkół nr106 w nowoczesnym budynku przy ul. Van Gogha 1, istnieje od 1.09.2005 r. Była to pierwsza tego typu placówka na Białołęce. Początkowo skromny księgozbiór, liczący 1500 egz, dziś wynosi już ponad 8000 vol. i i systematycznie rośnie. Czytelnia gromadzi:

książki (ok. 8 000 voluminów)
prasę codzienną (6 tytułów)
czasopisma (59 tytułów)
dokumenty elektroniczne
system informacji prawnej LEX SIGMA

Placówka posiada księgozbiór o profilu naukowym i popularno-naukowym z różnych gałęzi wiedzy. Biorąc pod uwagę potrzeby naszych Czytelników placówka gromadzi w stopniu rozszerzonym ksiązki z dziedziny nauk społecznych i ekonomicznych, a także varsaviana. Niektóre egzemplarze można wypożyczyć za kaucją. Ponadto do dyspozycji czytelników jest 6 stanowisk komputerowych i 5 z możliwością podłączenia komputera przenośnego, wszystkie z bezpłatnym dostępem do Internetu. Czytelnia świadczy następujące usługi:

ksero
wydruk (również kolorowy)
skanowanie

W ramach działalności informacyjno-edukacyjnej w Czytelni prowadzone są lekcje biblioteczne, a także akcje mające na celu popularyzację książki. Również podczas ferii zimowych i letnich w placówce organizowane są różnorodne zajęcia dla dzieci.

Multicentrum

Multicentrum zostało uroczyście otwarte 17.09.2008 r. jako oddział Biblioteki Publicznej w dz. Białołęka . Jest to interaktywna placówka edukacyjna mająca na celu uzupełnienie wiedzy podawanej w tradycyjny sposób w polskich szkołach. Atrakcyjna oferta zajęć adresowana jest przede wszystkim do dzieci młodszych i starszych , z równym powodzeniem jednak może służyć np. szkoleniu nauczycieli, bądź pogłębianiu wiedzy przez dorosłych użytkowników programów.
Każde z 24 stanowisk jest wyposażone w specjalnie zaprojektowany, wspomagany komputerowo system edukacyjny (elektroniczne panele, specjalistyczne klawiatury, trójwymiarowe pomoce naukowe, oprogramowanie komputerowe, sieć baz danych). Użytkownicy Multicentrum mogą korzystać w sześciu różnych blokach tematycznych z następujących pomocy dydaktycznych :

Multidzieciak – skierowany do najmłodszych dzieci – poprzez zabawę specjalnymi klockami dzieci poznają świat nauki, techniki czy sztuki
Multisztuka – przy pomocy specjalistycznego oprogramowania komputerowego , w połączeniu z użyciem np. aparatu cyfrowego lub kamery użytkownicy zgłębiają tajniki grafiki komputerowej, filmu czy animacji.
Multimuzyka – moduł wyposażony w specjalne aplikacje komputerowe wprowadzi przyszłych muzyków w świat tworzenia m. in. własnych kompozycji.
Multinauka – tu przeróżne urządzenia (np. generator prądu, EKG itp.) w połączeniu z komputerem pozwalają zrozumieć świat automatyki i robotyki.
Multitechnika – moduł posiada urządzenia, które wraz z oprogramowaniem komputerowym pozwalają poznać sposób działania maszyn używanych w przemyśle i mogą stanowić zachętę do podjęcia trudnej sztuki programowania.
Multijęzyk – użytkownicy w różnym wieku i stopniu zaawansowania korzystając z systemu Quartet Online mają możliwość nauki języka angielskiego.

Zajęcia odbywają się przez cały dzień od 10-19 (także w soboty) , w grupach nie większych niż 10 osób, po uprzednim zapisaniu się na wybrany moduł. Multicentrum posiada także podstawowe tytuły książkowe z różnych dziedzin wiedzy, a także 44 tytuły czasopism popularnonaukowych i specjalistycznych.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 58

Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 14.X.1957 roku. Oficjalne otwarcie biblioteki dla czytelników nastąpiło 22.I.1958 roku. Początkowo siedziba biblioteki mieściła się przy ul. Zakopiańskiej 42 (obecnie ul. Ambaras 42) w prywatnej willi “Leszek”. W 1966 roku placówka została przeniesiona do starego budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Zakopiańskiej 9, obecnie ul. Ambaras 9. W okresie od listopada 1972 do marca 1973 roku placówka była nieczynna z powodu pożaru w budynku szkoły. W grudniu 1973 roku ponownie zmieniła siedzibę, tym razem została przeniesiona do lokalu przy ul. Ambaras 12, gdzie prowadziła działalność do 2014 r. W październiku 2014 r. Wyp. Nr 58 zyskała nową siedzibę przy ul. Wałuszewskiej 24. Biblioteka prócz tradycyjnej działalności prowadzi zajęcia dla dzieci z wykorzystaniem technologii z Multicentrum, zajęcia z jęz. angielskiego a także wypracowuje model współpracy ze społecznością lokalną.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 42

Założona została w roku 1956. Jej pierwsza siedziba mieściła się w Płudach w lokalu przy ul. Ogrodowej, a następnie przy ul. Fletniowej 2. We wrześniu 1988 roku Bibliotekę przeniesiono do budynku przy ul. Antalla 5 na osiedlu Tarchomin, gdzie funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 46

Biblioteka powstała w 1957 roku. Jej pierwsza siedziba to lokal się przy ul. Modlińskiej 68 na Żeraniu. W końcu 1976 roku placówka została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej przy ul. Podróżniczej 11. W roku 1991 nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji, tym razem do budynku komunalnego przy ul. Modlińskiej 257, gdzie na 30 m2 personel biblioteki obsługiwał 400 stałych czytelników do roku 1999. Biblioteka rozwinęła się dopiero po przeprowadzce do lokalu przy ul. Kowalczyka 3, gdzie prowadzi działalność do chwili obecnej. Obsługuje 1300 czytelników, jest w pełni skomputeryzowana.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 69

Wypożyczalnia Nr 69 funkcjonuje od 1959 roku. Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 5.12.1959 roku. Początkowo Wypożyczalnia mieściła się w Szkole Podstawowej Nr 156 przy ul. Przytulnej. Od 1964 roku w maleńkim dwuizbowym domku dozorcy na posesji przy ul. Raciborskiej 6 w Choszczówce. Następnie po opuszczeniu przez lokatorów dwóch mieszkań w budynku przy ul. Raciborskiej 20, przeniesiona została do zaadaptowanych do celów bibliotecznych czterech pokoi, w których mieści się do dzisiaj. Z relacji nieżyjącego już długoletniego czytelnika pana Tadeusza Malickiego, wiadomo, że początkiem księgozbioru Wypożyczalni był mały księgozbiór Biblioteki Towarzystwa Przyjaciół Osiedla Choszczówka. Z księgozbioru Władysława Matejki, przewodniczącego Towarzystwa, zachowały się 4 książki (m. in. z 1929 i 1934 r.), które przekazane zostały Bibliotece Publicznej Dzielnicy Praga-Północ do wykorzystania w organizowanej przez nich wystawie o bibliotekach praskich.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 88

W zachowanej dokumentacji znajduje się protokół zdawczo – odbiorczy na 1324 woluminy, które zostały przekazane Wypożyczalni Nr 88, niestety nie wiadomo przez kogo (brak podpisu i pieczęci). Pierwsze wpisy w księdze inwentarzowej pochodzą z roku 1966, a pierwsze rachunki wpływu z października 1967 r. Zatem te przekazane książki stały się zaczątkiem księgozbioru. Pierwsza siedziba Wypożyczalni mieściła się przy ul. Modlińskiej 333 w Nowodworach. W cztery lata później w roku 1970 nastąpiła zmiana lokalizacji Biblioteki. Została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej Nr 154 przy ul. Leśnej Polanki 63/65. W styczniu 1982 roku nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji, tym razem do budynku komunalnego przy Placu Światowida 3, gdzie Wypożyczalnia funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr IV

BD IV jest jedną z najstarszych placówek tego typu w Warszawie. Założona w 1938 roku pełniła początkowo rolę czytelni dla dzieci i młodzieży przy ul. Wileńskiej 13. Wznowienie jej działalności po drugiej wojnie światowej nastąpiło w 1946 roku. W tym czasie księgozbiór liczył ok. 717 woluminów. Kontynuowano zatem udostępnianie książek jedynie na miejscu. Pod koniec 1955 roku wydzielono z księgozbioru czytelni część zbiorów celem wypożyczania go do domu. Od tego momentu biblioteka funkcjonuje jako placówka posiadająca czytelnię i wypożyczalnię książek. W 1958 roku nastąpiła zmiana lokalizacji BD IV. Została przeniesiona na ul. Skoczylasa 9, gdzie prowadziła działalność do połowy 1974 roku. W lipcu 1974 roku nastąpiła kolejna zmiana lokalizacji, tym razem do lokalu przy ul. Kijowskiej 11. W obecnej siedzibie przy ul. Antalla 5 na osiedlu Tarchomin działa od września 1988 roku.

Podziel się z innymi

Najważniejsze informacje