Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Elżbiety Majchrzak – Dyrektor Biblioteki Publicznej w dz. Białołęka.
Pani Elżbieta Majchrzak została powołana na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej w dzielnicy Białołęka 1.10.2004 r.
przez Prezydenta m. st. Warszawy. Wcześniej przez szereg
lat była kierownikiem w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży
Nr 8 przy Al. Niepodległości 19 na Mokotowie.
 

Na Białołęce zastała sieć składającą się z 6 placówek bibliotecznych, z czego 3 mieściły się w budynkach znajdujących się w opłakanym stanie technicznym i sanitarnym. Zbiory nie były ewidencjonowane komputerowo, nie było sprzętu, Internetu, strony www i tym samym katalogu online. Z właściwymi sobie pasją i zaangażowaniem przystąpiła
do realizacji swojej wizji stworzenia nowoczesnej instytucji kultury, ściśle współpracując z władzami dzielnicy Białołęka.

Od 2005 r. rozpoczęła się automatyzacja bibliotek i sukcesywne włączanie ich do systemu bibliotecznego Mateusz.
W maju 2005 r. powstała strona www Biblioteki. We wrześniu 2005 r. została otwarta Czytelnia Naukowa Nr XX, mieszcząca się wraz z Białołęckim Ośrodkiem Kultury i Zespołem Szkół Nr 106 w budynku przy ul. Van Gogha 1. Księgozbiór, który wynosił początkowo 1500 egz. książek, dziś liczy ok. 22 500 egz. W październiku 2007 roku została uroczyście otwarta pierwsza w dzielnicy multimedialna, a druga dla dzieci i młodzieży placówka biblioteczna przy
ul. Pancera 18. Otrzymała wdzięczną nazwę “Nautilus” jako, że jej wystrój do złudzenia przypomina łódź podwodną
z książki J. Verne’a.

We wrześniu 2008 r. zainaugurowano pierwszą w Warszawie interaktywną placówkę edukacyjną Multicentrum przy
ul. Porajów 14, mającą na celu uzupełnienie wiedzy podawanej w tradycyjny sposób w polskich szkołach. Atrakcyjna oferta zajęć adresowana była przede wszystkim do dzieci młodszych i starszych, z równym powodzeniem jednak mogła służyć np. szkoleniu nauczycieli, bądź pogłębianiu wiedzy przez dorosłych użytkowników programów. Rozwiązania zastosowane w Multicentrum i Nautilusie były na tyle innowacyjne, że przez wiele lat odwiedzały je liczne wycieczki i delegacje z kraju i z zagranicy.

Długoletnie starania Pani Dyrektor o utworzenie placówki bibliotecznej na terenie tzw. Zielonej Białołęki zaowocowało powstaniem w czerwcu 2012 r. Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Nr 124 przy ul. Berensona 38. W dniu otwarcia zbiory biblioteki liczyły 3700 tytułów książek oraz ponad 500 multimediów: filmów, książek audio oraz programów multimedialnych. Wolna przestrzeń dookoła budynku to w części terenu parking dla zmotoryzowanych
i 2 place zabaw, natomiast resztę powierzchni przeznaczono na eksperymentalne uprawy roślin. Dzięki staraniom Pani Dyrektor i życzliwości władz Białołęki w październiku 2014 r. Wypożyczalnia Nr 58, mieszcząca się w starym, drewnianym budynku przy ul. Ambaras 12, zyskała nową siedzibę przy ul. Wałuszewskiej 24. W styczniu 2016 r.
po 3-letniej przerwie, spowodowanej remontem zabytkowego, drewnianego budynku przy pl. Światowida 3, wznowiła działalność Wypożyczalni Nr 88.

Wieloletnie starania Pani Dyrektor i władz Białołęki o przeniesienie Wypożyczalni Nr 69 z ul. Raciborskiej 20 do lokalu spełniającego standardy na miarę XXI wieku, zaowocowały projektem powstania nowoczesnego budynku bibliotecznego przy ul. Kłosowej. Jej otwarcie jest planowane na koniec 2023 r. Ponadto Pani Elżbieta Majchrzak dbała o pozostałe placówki, sukcesywnie je remontując, wyposażając w nowy sprzęt i wprowadzając nowoczesne technologie. W czasie ograniczeń pandemicznych, w odpowiedzi na potrzeby czytelników, podjęła decyzję
o uruchomieniu e-platformy i zakupie e-zbiorów.

Uhonorowana odznaką MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej” była też wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, zarówno przez władze dzielnicy jak i środowisko bibliotekarskie. W 2009 r. Biblioteka Publiczna w dz. Białołęka otrzymała Nagrodę Kierbedziów w kategorii „Innowacyjne formy pracy z czytelnikiem dziecięcym”, a w 2022 r. tą samą nagrodą została wyróżniona Wypożyczalnia Nr 124 „Zielona” w kategorii „Praca z czytelnikiem”.

Pani Dyrektor Elżbieta Majchrzak w ciągu 18 lat swojej pracy na Białołęce stworzyła niezwykle kompetentny zespół pracowników, ludzi pełnych pasji, zaangażowania i kreatywności, co przełożyło się na jakość oferowanych usług. Dzięki bogatej ofercie kulturalnej i edukacyjnej, różnorodności zajęć, spotkań warsztatów, kursów i realizowanych projektów,
z których korzysta co roku przeszło 20 tys. użytkowników, Biblioteka na trwałe wpisała się w życie kulturalne dzielnicy. Wyznawała zasadę, że biblioteka to ludzie i zbiory. Bez tych dwóch podstawowych składników biblioteka według niej nie miała racji bytu, stąd jej stała troska o to, by w centrum wszelkich, realizowanych przez nas aktywności kulturalnych, informacyjnych czy edukacyjnych obecna była książka.

W pamięci pracowników Pani Elżbieta Majchrzak zapisała się jako osoba odważna, energiczna, niebojąca się nowych wyzwań. Była wymagającym, ale sprawiedliwym dyrektorem, otwartym na sugestie i pomysły współpracowników.

Jej brak będziemy odczuwać jeszcze bardzo długo.
Udostępnij

Najważniejsze informacje

Ostatnie wiadomości

Kategorie

Najważniejsze informacje

Ostatnie wiadomości​

Kategorie

Zaloguj się