Rok 2023 jest rokiem Mikołaja Kopernika. Obchodzimy 550.  rocznicę jego urodzin i 480.  rocznicę śmierci.

Z tej okazji zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Orlińskim wokół jego najnowszej książki „Kopernik. Rewolucje”. Rozmowę poprowadzi Paweł Jaskulski. Spotkanie odbędzie się 9 maja (wtorek) 2023 roku o godz. 19.00 w Czytelni Naukowej Nr XX (ul. Van Gogha 1).

 Na spotkanie obowiązują zapisy: tel. 22 614-64-35 lub mail czytn20@bibliotekabialoleka.pl

W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to my jako pierwsi zrozumieliśmy, jakie jest miejsce Ziemi w kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza, Newtona – ale gdybyśmy zapytali tych panów o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.

Jakich cudów trzeba było, by Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł, a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

Żywot Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to jednak nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum nasz astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w swoich szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych a także miłość kobiety. Kopernik w brawurowej opowieści Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się nam bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany dziś na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła miłość do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka miłość.

Aaa, i jest Polakiem, z całą pewnością Kopernik jest Polakiem – z wyboru.

Wojciech Orliński w latach 1997-2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”. Nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. To autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Człowiek, który wymyślił Internet. Biografia Paula Barana”. Prowadzi blog „Ekskursje w dyskursie” (ekskursje.pl). Od 2020 r. pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

Tekst pochodzi ze strony wydawcy

Udostępnij

Najważniejsze informacje

Ostatnie wiadomości

Kategorie

Najważniejsze informacje

Ostatnie wiadomości​

Kategorie

Zaloguj się